Awards2016_s_edited.jpg

2016 Awards Night: Tony Winter (L) and Dave Chater (R)

Club Honours

2019 Promotion to Sunday Division 1

2017 Promotion to Sunday Division 1

2015 Promotion to Sunday Division 1

2015 Promotion to Midweek Division 2

2014 Thursday Division 5 Champions (promoted to D4)

2014 Promotion to Midweek Division 3

2008 Promotion to Thursday Division 4

2004 Promotion to Midweek Division 6

1998 Promoted to Midweek Division 4

1998 Promoted to Sunday Division 2

1996 Promoted to Midweek Division 4

1995 Promoted to Thursday Division 3 (A)

1994 Promoted to Thursday Division 6 (B)

1994 Promotion to Sunday Division 1 (A)

1993 Promotion to Ladies Division 3

1993 Promotion to Midweek Division 8 (B)

1992 Promotion to Sunday Division 3 (C)

1990 Promotion to Midweek Division 5 (A)

1990 Promoted to Thursday Division D (A)

1989 Midweek Division 7 Champions (promoted to D6) (A)

1989 Thursday Division F Champions (promoted to DE) (A)

1989 Promotion to Saturday Division 3

1988 Midweek Division 8 Champions (promoted to D7)

1988 Thursday Division G Champions (promoted to DF)

1988 Promotion to Saturday Division 4

1988 Promotion to Sunday Division 3 (B)

1987 Promotion to Midweek Division 3 (A)

1986 Promotion to Midweek Division 4 (A)

1986 Promotion to Thursday Division D (B)

1986 Promotion to Saturday Division 2

1986 Promotion to Sunday Division 2 (B)

1985 Promotion to Midweek Division 5 (A)

1985 Promotion to Thursday Division B (A)

1985 Promotion to Saturday Division 3

1981 Promotion to Sunday Division 1 (A)

Notes: Letter in brackets shows which team. From 1988 the Club split into two and some teams started in the lowest division. From 1988 only Albany Butts (which become Albany) are listed. The other (Albany Tile Hill) become a separate club in 1994; Old Covents.

 

Player Honours
Bill Price Cup

Dave Atkins (1993), Wal Pashley (1995), Ken Dodwell (1994, 96, 97), D Snelson (1998), Dave May (1999), John Snelson (2000), Malcom Price (2001), Tom Collins (2006), Damon Naile (2012), Ken Fowler (2003, 05, 07, 10, 15), Martin Ingram (2016), James Harris (2017), Scott Crowther (2013, 14, 18, 19), Tony Winter (2021)

The first Albany Club Bowls Bill Price Cup (1993)
The Memorial Competition for the Harry Weston Cup

E. Brindley (1936), Les Atkins (1982, 83, 91), Keith Pashley (1984), Steve Gosney (1993), Wal Pashley (1989, 90, 92, 94), Dave Lanchbury (1986, 88, 95), Dave Snelson (1996), John Snelson (1997, 99), Maurice Rigley (2001), Howard Tucker (1998, 2002), John Goodwin (2012), Graham Burden (2013), Martin Ingram (2014), Scott Crowther (2015), Damon Naile (2016), Ken Fowler (2017), Alan Checklin (2018), Steve Hine (2019)

Challenger Cup

Dave Chater (2016), Nigel Mansfield (2017), Julie Herbert (2018), Terry Rahilly (2019), Colin Harris (2021)

The American Cup (Round Robin)

Wal Pashley (1988, 91), Keith Pashley (1989), Les Akins (1991), Tom Collins (2013), Ken Fowler (2014)

Challenger Cup changes hands (2018)
Team Aggregates

MondayLui McKay (2018), Jeanette McAllister (2019), Lesley Rahilly (2021)

Tuesday: John Goodwin (2015, 16), Nigel Mansfield (2017), Paul Kelly (2018, 19), Rob Bennett (2021)
Midweek A: Keith Pashley (1988), Bill Price (1989), Vince Hunt (1990, 91), Wal Pashley (1992), Dave Lanchbury (1993, 94), Steve South (1996), Dave Snelson (1997, 98), John Snelson (2000), Howard Tucker (1995, 99, 2001, 02, 03), Malc Price (2008), Ken Fowler (2004, 05, 06, 07, 09), Steve Hine (2010, 11, 12), Scott Crowther (2015, 17), Martin Ingram (2013, 14, 16, 18, 19), Danny Harrington (2021)
Midweek B: Horace Cooke (1989), Graham Burden (1990), Mac Owen (1991), Steve South (1992), Don McIntosh (1993), Tony Saunders (1994), Dave Hallam (1995, 96), Damon Naile (2015), Gordon Gregor (2017, 19), Alan Checklin (2016, 18)

Thursday A: Wal Pashley (1988, 91), Bill Price (1989, 90), Dave Lanchbury (1992, 93, 94, 95), Dave Snelson (1997), H. Cooke (1998), Malc Price (2001), Howard Tucker (1996, 99, 2000, 02), Scott Crowther (2008, 09, 10, 11, 21), Ken Fowler (2003, 04, 05, 06, 07, 12), Tom Collins (2013), Martin Ingram (2014, 15, 16, 17), Paul Kelly (2018, 19)

Thursday B: Bob Symes (1989), Tony Saunders (1990), Steve Gosney (1991, 92), John Snelson (1993), Norman Seedhouse (1994), W. McCallum (1995, 96), Howard Tucker (2017), Graham Burden (2018, 19), Bob Elliot (2021)

Saturday: Keith Pashley (1988), Ellis Gregory (1989), Wal Pashley (1990), Dave Lanchbury (1991, 92), Dave Atkins (1993), Les Atkins (1994), Dave Snelson (1996), John Snelson (1995, 97), Gordon Hallam (1998)

Sunday A: Keith Pashley (1988), Les Atkins (1989), Wal Pashley (1990), Dave Lanchbury (1991, 93, 94), Adrian Pashley (1995, 96), Dave Snelson (1998), John Snelson (1999), Howard Tucker (1992, 97, 2000, 01, 02), Ray Fox (2004), Martin Ingram (2014, 15), Tony Winter (2016, 17, 21), Danny Harrington (2018), Paul Kelly (2019)
Sunday B: Malc Price (1989, 90), Howard Tucker (1991), Dave Atkins (1992), Horace Cooke (1993, 94), John Snelson (1995, 96), Dave Chater (2016), Bob Elliot (2017), Trevor Salter (2015, 18), Derek Grimley (2019), James Crowther (2021)

The Ben Crowther Cup (Open 'pot luck' Doubles)

Tony Winter & Ted (2019), Terry Twigger & Sharon Masters (2021)

Ben%20Crowther%20Cup_edited.jpg
The Reg Skidmore Cup
Reg Skidmore Memorial Cup (Open)

Liam Bench (1995), Dave Rawlins - Alvis (1986), Reg Pointon - Dunlop (1987), Paul Lamb - Walsgrave (1988), Wal Pashley - Albany Butts (1989), Dave Launchbury - Albany Butts (1990), Norman Grant - Kenliworth (1991), Joe Callan - Coundon (1992), Ken Davies - Stoke Cov (1993), Sam Bradley - Coundon (1994)